Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast egendom och fastighetsägande bolag samt därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 24 030 | 22 854 | 21 686 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 151 | -46 025 | 6 175 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -4 585 | -56 835 | 1 734 |
| Årets resultat (tkr) | -5 999 | -47 419 | 1 620 |
| Summa tillgångar (tkr) | 297 128 | 309 771 | 288 957 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 24 030 | 22 854 | 21 686 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 151 | -46 025 | 6 175 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -4 585 | -56 835 | 1 734 |
| Årets resultat (tkr) | -5 999 | -47 419 | 1 620 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 296 488 | 294 873 | 217 857 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 640 | 14 898 | 71 100 |
| Tillgångar (tkr) | 297 128 | 309 771 | 288 957 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 636 | 10 635 | 2 716 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 620 | 909 | 353 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 116 700 | 138 388 | 141 538 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 174 172 | 159 840 | 144 351 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 297 128 | 309 771 | 288 957 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 25.6% | -201.4% | 28.5% |
| Soliditet | 1.9% | 3.6% | 1.0% |
| Kassalikviditet | 0.4% | 9.3% | 49.3% |
Sbf Tranås Fastighets 1 AB ingår i en koncern med 55 bolag. Moderbolag är SBF Bostad Holding 9 AB och koncernmoderbolag är Sbf Bostad AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast egendom och fastighetsägande bolag samt därmed förenlig verksamhet.